English Arabic

Yangından korunma yolları?
Günümüzde her geçen gün teknolojinin de gelişmesiyle beraber daha da elektronik hale gelen eşyalarımız, pratik ve akıllı ev aletleri ve 7/24 açık bırakılan cihazlar yangın riskini gitgide artırmaktadır. Bu yüzden yangından korunmak çok önemlidir.
Ani bir yangın, birinin evini alabilir, insanların aklından çıkmayacak kötü anılar bırakabilir ve hatta insanın sevdiklerinin canını alabilir. Bu yüzden yangından korunma yolları genel de adım adım veya kurallar dahilinde anlatılmaktadır. Yine de yapıyı en başta yaparken yangına karşı korunaklı yapıp sonra yapıyı kullanacak insanları eğitmek, genelde evlerde çocukların yangına karşı eğitilmesi, en önemli adımlardan biridir.

Birkaç yangın gerçeği:
-    Duman alarmı olmayan evlerde çıkan yangınlarda %65 oranında ölümle sonuçlanmaktadır.
-    Yangın korumasını yaptırmak bir ailenin güveni için en önemli etkendir.
-    Yangın esnasında kaçış planı, duman alarmları ve yangın kapıları hayatları en çok kurtaran güvenlik biçimleridir.

Yangından korunmanın sayısız yolu vardır ancak bunlardan en önemlileri şu şekildedir.
-    Karbon monoksit gazının dışarı çıkmasına neden olacak hammaddeler  ( gaz, doğal gaz) ile çalışan malzemeler kullanmamak,
-    Uyku öncesi veya evi terketmeden ısıtıcıların kapatıldığından emin olmak,
-    Isıtıcı gibi maddeleri kolay tutulabilen maddelerden uzak yerlere koymak,
-    Kibrit, mum gibi maddelerin çocuklardan uzak tutulması,
-    Yangın kapısına sahip olmak,
-    Yangın kapısı konusunda çalışanları veya ev halkını bilgilendirmek,
-    Çocukları yangın kapısı konusunda eğitmek ve yangın esnasında yangın kapısı kullanımının öneminin benimsenmesi,
-    Yorgunken sigara içmekten uzak durmak, hatta yatakta hiç sigara içmemek,
-    Eve yangın alarmları taktırmak,
-    Yangın koruyucu maddelerin bakımını yaptırmak,

Yangından korunmanın yolları yazmakla bitmez ancak spesifik olarak madde madde belirtmek yerine her zaman insanları bilinçlendirmek en garanti çözümdür. Her ne kadar insanlar yangın tehlikesinin farkında olsalar ve ondan kurtulmaya çalışsalar da yapılan küçük unutkanlıklar veya hatalar yüzünden yangınlar çıkabilmektedir.

O yüzden, yangınların çıkış nedenlerinin bir yana alınıp asıl odaklanılması gereken konu bir yangın esnasında yangın yerinden en güvenli bir biçimde kaçış şeklidir. Bu yüzden, binanın veya evin yangın esnasında insanların kendilerini kolayca güvene alabilecekleri bir şekilde tasarlamış olması gerekmektedir. Duman alarmı, yangın kapısı, yangın merdiveni gibi yangın esnasında kendini güvenceye alabilecek malzemelerin kullanımı çok önemlidir. Örnek olarak; bir yangın esnasında yangın kapısı çok hayati bir role sahiptir. Çünkü yangın esnasında dumanın, gazın veya ateşi bir yerden başka bir yere geçişini engeller. Bu sayede yangın ile arasında yangın kapısına sahip kişiler yangından çok etkilenmeden kurtulabilirler. Bu yüzden yangın kapısı çok önemlidir. Ayrıca yangın kapısının varlığının yanı sıra, yangın kapısının kalitesi de çok kritik bir rol oynamaktadır. Çünkü yangın esnasında,
-    en ufak bir gaz sızıntısı yapmaması,
-    yüksek ısıya dayanıklı olabilmesi,
-    kolay bir şekilde açılabilmesi,
yangın esnasında yangın kapısının kritik rolünü ortaya koymaktadır.