English Arabic

Yangın kapılarında neden panik bar kullanmalıyız?
Yangın esnasındaki önemi göz ardı edilemeyecek yangın kapılarının en önemli özelliklerinden birisi de panik bardır. Panik bar isminden de anlaşılacağı gibi panik esnasında eğer kapı arkadan kilitliyse açılmıyorsa kapının panik esnasından kendiliğinden açılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sayede kişi kendisini kolayca dışarı çıkarabilecektir.

Yani yangın kapıları alınırken panik barın yangın kapısına dahil olması çok önemlidir. Çünkü günlük yaşantımızda hırsızlara karşı güvenlikten, diğer çalışanları sürekli kullanmaması gereken yolları engellemek için kilitlenen yangın kapılarının yangın esnasında kilitli oldukları için açılmamaları tam bir felakete neden olmaktadır. Bu yüzden böyle durumlarda kapı kilitli olsa bile panik bar sayesinde yangın esnasında çıkışın sağlanması hayatları kurtarabilmektedir.

Panik bar yangın kapısının kanat kısmında yer almaktadır.

Panik barın tüm teknik özellikleri; boyu, eni, kalınlığı, tipi, rengi vs. gibi yönetmelikte belirtilmiştir ve seçilecek yangın kapılarında panik barın yer alması çok önemlidir.

Panik bar zaman geçtikçe yangın kapıları üzerinde zorunlu hale gelmiştir. Ancak halen satılan yangın kapıları panik barlı ve panik barsız şekilde satılabilmektedir ve aralarında fiyat farkı da çıkmaktadır.

1.si yangın kapısı alıyorsanız, küçük bir fiyat farkından dolayı panik barı kesinlikle atlamamanız gerekmektedir.
2.si ise zorunlu alanlarda zaten panik barsız yangın merdiveni almamanız gerekmektedir.

Ancak zorunlu alanlar dışında yangın kapısı alıyorsanız o zaman panik barsız yangın merdiveni almanız söz konusu olabilir. Yine de panik barın önemini düşünürsek fırsat değerinden dolayı alacağımız yangın kapısında panik barın olması gerekmektedir.
Yönetmelikler ile de belirtilmiş olmasına rağmen halen panik barı yangın kapılarında kullanmayan satıcılar bulunmaktadır. Büyük ihtimalle kendileri bu işi yapabilmeleri için gerekli sertifikasyonlara da sahip değildirler.

O yüzden yangın kapısı alırken buna da çok dikkat etmelisiniz. Yangın kapısı satma sertifikasyonu olan şirketler hem sizi daha iyi yönlendireceklerdir hem de yangın kapısı alırken içiniz daha rahat olacaktır.
Yangın kapısı alırken yangın kapılarının özelliklerini mutlaka kontrol edin ve gerekirse diğer yangın kapılarının özellikleri ile karşılaştırın. Hatta mümkünse farkı bir şirketin benzer bir ürününün özellikleri ile karşılaştırınız. Çünkü orada göreceksiniz ki bazı yangın kapılarında panik bar mevcuttur bazılarında ise değildir. Bu yüzden yangın kapısı alırken özelliklerinden panik barın dahil olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak kapı kilitliyse bile yangın kapısının açılmasını sağlayan panik barların yangın kapısında olması çok önemlidir. Çünkü insanlık hali yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yangın kapıları dışarıdan kilitlenmektedir. Bu durumda kilitliyken yangın çıkması halinde yangın kapısının açılması panik bar sayesinde olmaktadır. Hem dışarıdan yangın kapısı ile içeriye girilmemesi için güvenliği sağlamak amacıyla kapıyı dışarıdan kilitleme imkanı sunan hem de yangın esnasında kapı kilitliyken bile kapıyı açma şansı tanıyan panik barların önemi göz ardı edilmemelidir ve alınan yangın kapılarında bulunması kesinlikle tavsiye edilmektedir.